Zbyt słodkie dzieciństwo

Chociaż insulina ratująca życie diabetykom istnieje na rynku już od 90 lat to medycyna jeszcze nie wynalazła panaceum na cukrzycę. Cukrzyca to choroba nieuleczalna, jednak można z nią żyć, uprawiać sporty, a nawet brać udział w Igrzyskach Olimpijskich.
Jeżeli tylko zauważymy symptomy cukrzycy u siebie lub kogoś z rodziny to warto szybko zbadać poziom glukozy we krwi. Badanie to kosztuje tylko kilka złotych, a często można je wykonać bezpłatnie będąc na wizycie kontrolnej u lekarza rodzinnego. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego warto rozpocząć leczenie jak najszybciej. Zwlekanie z nim może się skończyć bardzo źle. Jakie są konkretne symptomy cukrzycy?
Cukrzyca dzieli się przede wszystkim na dwa typu. Cukrzyca typu I pojawia się najczęściej u dzieci i młodzieży, a cukrzyca typu II u osób w wieku podeszłym i nierzadko związana jest z otyłością lub innymi chorobami metalicznymi. Można się spotkać spotkać z terminem cukrzyca ciężarnych, jednak jest to zazwyczaj przejściowe zaburzenie. Typowe symptomy cukrzycy typu I to: zwiększone pragnienie przy jednoczesnym spadku masy ciała oraz częste oddawanie moczu. Częste zmiany nastroju to także powód, aby zbadać dziecko. Jeżeli widzimy, iż pociecha w ostatnim czasie jest rozdrażniona, senna i szybko się męczy nie powinniśmy dłużej zwlekać z odwiedzeniem gabinetu lekarskiego.